piątek, 7 stycznia 2011

Atlas ryb łatwych w hodowli

Glonojad



Temperatura: 22-26 C
Wielkośc: do 50 cm

Bardzo łatwa ryba do hodowli. Zjada glony na szybach i roślinach. Można go karmić także listkami sałaty, normalnym pokarmem płatkowanym lub tabletkami dla ryb dennych. Żyje w zgodzie z innymi rybami.

Kirysek



Temperatura: 22-26 C
Wielkość: do 7 cm

Jest wiele gatunków kirysków. Mieszkają w Brazyli w płytkich kałużach. Potrafią oddychać tlenem atmosferycznym. Gdy czują, że kałuża wysycha przebiegają na płetwach piersiowych do innej kałuży. Są przystoswane do życie podczas deficytu tlenowego. Żyją w stadach. Zjadają glony z dna. Można je karmić tym samym co glonojady. Są pożytecznymi i ciekawymi rybami łatwymi w hodowli. Akwarium musi być przykryte, bo kiryski czasami wyskakują z wody, by zaczerpnąć powietrza.

Danio pręgowane


Tempetatura: 20 - 28 C
Wielkość: do 6 cm

Należą do rodziny karpiowatych. Ich ciało jest pokryte pręgami. Można kupić danio: z niebieskimi pręgami, czerwone lub zielone.Są świetnymi pływakami. Zamieszkują górną część akwarium. Tolerują inne ryby. Można je karmić pokarmem roślinnym, płatkowanym lub żywym. Są dobrym urozmaiceniem akwarium.

Neon innesa

Plik:Paracheirodon innesi (aka).jpg

Temperatura: 22-27 C
Wielkość: do 4 cm

Są bardzo szybkie i zwinne. Zamieszkują górną partię akwarium. Ich ciało jest pokryte niebieskim i czerwonym pasem fluorescencyjnym. Pływają stadami. Bardzo ładnie wyglądają nocą. Tolerują inne ryby. Można je karmić tym samym co Danio. Dzięki nim akwarium jest bardziej kolorowe.

Mieczyk hellera

Temperatura: 20 - 26 C
Wielkość: do 5 cm
Plik:Akwarium 14.12.05 r. 001.jpg

Piękna, żywa ryba. Samce mają pięky "miecz". Zamieszkują górną cześć akwarium. Są bardzo łatwe w hodowli i rozmnażaniu. Wystarczy jeden samiec i samica. Są jajożyworodne, to znaczy że samica rodzi młode w pełni gotowe do samodzielnego życia. Należy je karmić tym samym co Danio.

Przykładowy plan karmienia ryb:

Rano: płatki dla ryb zamieszkujących górną część akwarium
W południe: tabletka dla ryb dennych
Wieczór: płatki dla ryb zamieszkujących górną część akwarium

niedziela, 2 stycznia 2011

Jak używać brzęczyka i potencjometru do budowy prostego instrumentu?

Brzęczyk, inaczej buzzer, jest to prosty głośniczek sterowany napięciem elektrycznym. Wygląda tak:








Kabelek czerwony należy podpiąć na plus, a czarny na minus (masę). Po podłączeniu do zasilania brzęczyk wydaje jednolity piszczący dźwięk.

Żeby buzzer wydawał inny dźwięk należy podpiąć rezystor. Po podpięciu opornika na plus brzęczyka można usłyszeć nieco wyższy dźwięk. Potencjometr to jest opornik o rezystancji zmienianej poprzez obrót gałki. Wygląda tak:









Do blaszki, opisanej jako In, należy podpiąć plus. Do blaszki 0v należy podpiąć minus (masę), a do blaszki Out należy podpiąć plus brzęczyka. Jeszcze należy podpiąć minus buzzera do minusa baterii. Poniżej "schemat":

















I w taki sposób udało się zbudować elektroniczny "instrument". Poprzez kręcenie gałką w prawo w lewo uzyskujemy fajny instrument muzyczny, wydający dźwięki, które z pewnością obudzą zaspane koty na kanapie.