czwartek, 17 lutego 2011

Historia robotów Lego.

Pierwowzorem wszystkich robotów Lego robot Code Pilot. Został on użyty w zestawie Barcode Truck z 1997 roku, w którym sterował on modelem ciężarówki. Miał wbudowany jeden silnik, a programowało się go za pomocą kodów paskowych lub impulsów świetlnych. Był to bardzo mało znany zestaw Lego.

W 1998 r. firma Lego stworzyła robota – RCX, który posiadał dwa silniki oraz kilka czujników: dotyku, światła, obrotu i temperatury. Był to jeden z najlepiej sprzedających się wtedy zestawów Lego. RCX’a można było programować na komputerze. Komunikacja odbywała się za pomocą interfejsu IRDA. W 2000 r. zmieniono procesor robota na nowszy. Do dnia dzisiejszego jest używany na uczelniach technicznych, do nauki programowania.


W 1999r. powstały dwie uproszczone wersje RCX’a; Scout i MicroScout. Oba roboty posiadały port światłowodowy, więc mogły komunikować się między sobą za pomocą światła. Scout był wielkości RCX’a i należał do zestawu Robotics Discovery Set. Był wyposażony w dwa silniki oraz czujniki światła i dotyku. Programowanie odbywało się za pomocą przycisków na robocie.

MicroScout znajdował się w zestawach StarWars, z których można było zbudować robota z tego filmu - R2D2. Micro Scout miał wbudowany tylko jeden silnik i jeden czujnik: światła. Fabrycznie wbudowano 6 programów lecz można było go także programować za pomocą sygnałów świetlnych lub kodów paskowych.

Potem, w 2001 r. powstał Cyber Master. Ten robot posiadał antenę do komunikacji radiowej, silnik i czujnik obrotu. Nie był programowalny, był tylko zdalnie sterowany. Osiągnął minimalną popularność w Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii.
Następnie, w 2002 r., powstała seria robotów Spybotics. Były to kolorowe roboty „szpiegowskie”, programowane przez komputer. Zestawy te były także grą, wgrywano do nich misje, a za pomocą sterowania radiowego, dom stawał się miejscem pracy „agenta”, właściciela Spybota. Robot ten posiadał czujnik światła i dotyku, dwa silniki i port światłowodowy.

W następnych latach aż do 2006 r. firma Lego przeżywała kryzys i wszystkie poprzednie roboty zostały wycofane. W tym samym czasie powstał Lego NXT, który otrzymał nagrody: „Najlepsza zabawka roku 2006”, „Najlepsza zabawka roku 2007” i „najlepsza zabawka roku 2008”. Zestaw ten jest wyposażony w 4 czujniki (dotyku, światła, odległości, dźwięku), trzy silniki i port Bluetooth. Można go programować zarówno za pomocą komputera jak i przycisków na module sterowania. Jest z powodzeniem wykorzystywany na uczelniach wyższych w Polsce i na świecie, np. na AGH w Krakowie czy MIT w Cambridge (Massachusetts, USA)


W tym samym roku stworzono drugą, znacznie uproszczoną wersję robota NXT, zaprojektowaną tak, aby nadawała się dla młodszych dzieci. Posiada on tylko cztery czujniki w tym dwa dotyku lecz aż trzy silniki.

Rok temu powstał robot WeDo, przeznaczony do zabawy dla dzieci w wieku 5 – 7 lat. Nie posiada on mikroprocesora, jest podpinany do portu USB w komputerze. Posiada tylko dwa czujniki i jeden silnik.

sobota, 12 lutego 2011

Animacja klocków Lego - Jak to się robi?

Masz klocki lego i dostęp do aparatu cyfrowego i komputera? Chcesz zostać reżyserem? Korzystając z poniżej podanych rad zrobisz własny film.









1. Najpierw wymyśl fabułę filmu, czyli scenariusz. Wymyśl bohaterów, miejsca akcji, charakter filmu. Zastanów się także kto go będzie oglądał.

2. Następnie zbuduj z klocków lego aktorów i ich świat, czyli scenerię.

3. W następnej kolejności zrób zdjęcia. Pamiętaj, że animacja to łączenie obrazów lub zdjęć rejestrujących poszczególne fazy ruchu. Im więcej zdjęć tym bardziej płynny ruch. Swoje postaci z lego musisz fotografować w taki sposób, aby stworzyć wrażenie ruchu.

Nie używaj lampy błyskowej zamiast tego postaraj się o dobre światło dzienne lub dobrą lampę .









4. Skopiuj zdjęcia z aparatu cyfrowego do komputera: najlepiej do osobnego katalogu (foldera).

5. Teraz trzeba wszystko zmontować w całość. Do tego celu użyj programu Windows Movie Maker,który jest wbudowany w Windows XP i Windows Vista. Aby go uruchomić kliknij: Start → Wszystkie programy → Windows Movie Maker.

6. Po skopiowaniu zdjęć i muzyki, ułóż je w odpowiedniej kolejności w dolnej części ekranu programu. Dostosuj czas trwania ujęć i przejścia między ujęciami. Możesz zobacz wynik swojej pracy, za pomocą odtwarzacza, w prawej części ekranu. Program pozwala na dodanie własnej ścieżki dialogowej oraz napisów początkowych lub końcowych. Gdy jesteś już zadowolony z efektów swojej pracy i nic nie będziesz już zmieniać, skonwertuj film za pomocą opcji „Zapisz film na moim komputerze”.
















Gotowe! Możesz już obejrzeć swój film za pomocą dowolnego odtwarzacza multimedialnego. Możesz go nawet wysłać na YouTube (Kto wie! Może dostaniesz nagrodę za najlepszy film!).

Lubię robić takie filmy, choć jest to pracochłonne; ostatni mój film pt. Doktor House trwa ok. 5 min a praca nad nim trwała dwa tygodnie. Jeżeli mielibyście jakieś wątpliwości lub kłopoty przy robieniu własnych filmów, piszcie na adres: Wrozowski@gmail.com.Chętnie odpowiem na wszystkie wasze pytania.